Ekologiczny styl życia

Podobnie jak w przypadku samego pojęcia ekologii, chcąc rozmawiać o (ekologicznym w tym przypadku) stylu życia, zacząć należy od wyjaśnienia tego, czym on w ogóle jest. Najprościej rzecz ujmując (posiłkując się źródłami ogólnodostępnymi) – jest to zakres i formy codziennych zachowań jednostek lub grup, specyficzne dla ich usytuowania – a więc manifestujące położenie społeczne oraz postrzegane jako charakterystyczne dla tego położenia. Umożliwia to szeroko rozumianą społeczną lokalizację innych ludzi.

Tak więc tym, co świadczy o naszym stylu życia jest ubiór, głoszenie właściwych dla danego środowiska charakterystycznych idei i poglądów, podejmowanie działań skierowanych wobec bądź przeciwko czemuś, a także sposób myślenia o danej problematyce. Styl życia jednak to nie tylko zachowania, ale także motywacje, potrzeby i akceptowane wartości leżące u podstaw owych zachowań.

 

Czyli, prościej mówiąc : dawniej hipisi, a dziś wszystkie subkultury reprezentują właśnie swoim zachowaniem, wyglądem, sposobami rozrywki czy nawet tym, co jedzą – konkretny styl życia. Również klasa społeczna (o której decyduje stan portfela i posiadany majątek) rozpoznawalna jest na podstawie stylu życia – to całokształt zachowań, sposobu rozrywki, miejsc w jakich spędzają wakacje jej przedstawiciele, a nawet sposób mówienia i poruszane w rozmowach tematy. Przedstawiciele danej grupy lub klasy społecznej skupiają się wokół nadrzędnych dla nich wartości i swoimi czynami dążą do właściwych dlań działań.

Nie inaczej jest w przypadku środowiska eko : na ekologiczny styl życia składać musi się między innymi właśnie ustanowienie dobra środowiska jako wartości nadrzędnej i skupianie wszelkich, codziennych działań właśnie w kierunku czynienia dlań dobra.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s