papierowe torby

Papierowe torby – opakowania przyjazne środowisku?

Ostatnimi czasy coraz więcej uwagi poświęca się kwestiom ekologii i ochrony środowiska. Rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów to sygnał dla wielu firm, że warto inwestować w technologie przyjazne środowisku. Wpływa to pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa i budzi zaufanie wśród klientów.

papierowe torbyZanieczyszczenie środowiska zużytymi opakowaniami jest poważnym problemem ekologicznym. Zalegające w lasach śmieci, foliowe reklamówki, plastikowe butelki wyrzucane na brzeg morza – te zanieczyszczenia są widoczne gołym okiem. Aby ograniczyć ilość odpadów obecnie coraz częściej stawia się na torby wielokrotnego użytku, papierowe torby i różnego rodzaju opakowania reklamowane przez producentów jako ekologiczne np. torby z folii biodegradowalnej i oksy-biodegradowalnej. Torby wielokrotnego użytku wykonane z lnu, juty i bawełny są dobrym rozwiązaniem, lecz nie zawsze mamy je przy sobie. W branży spożywczej, odzieżowej i różnego rodzaju sklepach niezbędne są opakowania, dlatego przedsiębiorstwa dla których istotne są kwestie ochrony środowiska musiały znaleźć alternatywę dla tradycyjnej foliowej torebki. Część z nich wybrała torby z folii biodegradowalnej i oksy-biodegradowalnej, część papierowe torby. Pierwsze rozwiązanie zastosowano głównie w sklepach wielkopowierzchniowych tzn. w supermaketach i hipermarketach. Na torby papierowe częściej decydowały się sieci sklepów odzieżowych i mniejsze sklepy spożywcze sprzedające żywność ekologiczną. Producenci toreb od paru lat niezmiennie toczą bój o to, które torby są najbardziej przyjazne środowisku. Problem w tym, że niektóre rozwiązania, które sprawdzają się w krajach Europy Zachodniej jak np. torby z folii biodegradowalnej w polskich warunkach nie do końca się sprawdzają. Do tego żeby torby biodegradowalne faktycznie mogły być ekologiczne niezbędna jest ich prawidłowa zbiórka, a następnie dostarczenie do specjalnych kompostowni przemysłowych. Niestety, na terenie naszego kraju nie jest to możliwe, a wyrzucona na wysypisko biodegradowalna reklamówka w rzeczywistości rozkłada się tyle samo co zwykła foliówka. W dodatku nie jest możliwe oddanie jej do recyklingu. Papierowe torby nadają się do ponownego przetworzenia, co już czyni je bardziej przyjaznymi środowisku. Dodatkowo nawet jeśli nie zostaną poddane recyklingowi, po upływie roku samoistnie ulegną pełnej biodegradacji.

Jedyną wadą tej metody jest stosunkowo duża energochłonność, lecz obecnie inwestuje się w coraz nowsze technologie, dzięki którym możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia energii na etapie produkcji. Stawiając na papierowe torby wykonane z makulatury dokonujemy najlepszego wyboru. Są przyjazne środowisku, ponieważ pochodzą z recyklingu, a dodatkowo ich produkcja pochłania 65% mniej energii w porównaniu z opakowaniami wykonanymi z włókien pierwotnych. Dodatkową zaletą jest to, że samoistnie ulegają pełnej biodegradacji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s